Новини - Загальний
ЛАЙФХАКИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ ТРАВМИ ОКА.
6 вересня 2024 в м. Одеса відбувся перший із шести майстер-класів у рамках зустрічей Товариства офтальмологів України в навчальному році 2024-2025.
Майстер-клас був присвячений менеджменту пацієнтів із травмами ока.
Команда відділення посттравматичної патології ока Інституту ім. В.П. Філатова під керівництвом професора Ульянової Надії Анатоліївни поділилися своїм клінічним досвідом та досягненнями у вивченні різноманітних аспектів діагностики та оперативного лікування пацієнтів із сучасною травмою ока, зокрема бойової травми. Високий професіоналізм доповідачів, тепла дружня атмосфера спілкування сприяли особистісному та професійному зростанню.
Запис майстер-класу готовий до перегляду і доступний на YouTube-каналі ТОУ. Для перегляду, перейдіть за посиланням на You-tube канал в меню сайта. Посилання активне після реєстрації на сайті ТОУ.
З 16 по 19 серпня у м. Ванкувер (Канада) проходив 39-й Всесвітній офтальмологічний конгрес (World Ophthalmology Congress), в якому взяли участь представники 180 офтальмологічних товариств світу, міжнародні лідери та експерти. У черговий раз конгрес об’єднав офтальмологів світу та надав площадку для навчання, спілкування й обміну досвідом та ідеями.
Марина Карлійчук, професор кафедри дитячої хірургії, отоларингології та офтальмології Буковинського державного медичного університету, представила Товариство офтальмологів України на засіданні Генеральної Асамблеї Міжнародної Ради офтальмологів та у церемонії урочистого відкриття Всесвітнього офтальмологічного конгресу.
Щирі вітання та слова підтримки нашій країні та офтальмологам України прозвучали від Президента Міжнародної Ради офтальмологів - професора Neeru Gupta, одного з провідних сучасних глаукоматологів, колишнього президента Всесвітньої глаукомної Асоціації (WGA), №2 зі списку найбільш впливовіших офтальмологів світу - професора Університету Каліфорнії (Сан Дієго) Robert N.Weinreb, Президента Всесвітньої глаукомної Асоціації - професора Ningli Wang, професора офтальмології Університету Ноттінгема – Harminder Dua, Голови наукового комітету конгресу WOC 2024, Президента Китайського офтальмологічного товариства - професора Ke Yao та інших.
Неймовірна атмосфера конгресу створила чудові умови для навчання та дискусій, нових професійних зв’язків та освітніх можливостей, що загалом сприяє об’єднанню нових знань і практичної діяльності для покращання як допомоги нашим пацієнтам, так і професійного розвитку офтальмологів.
Шановні колеги!
Хочу привітати всіх членів Товариства офтальмологів України і тих, хто тільки планує стати членом товариства, з новим освітнім роком!
Офтальмологія належить до галузей медицини, що сьогодні динамічно змінюються, розвиваються під впливом розвитку нових технологій. І приємно відзначити, що вчені та лікарі, дбаючи про підвищення якості життя пацієнтів, старанно трудяться над удосконаленням методів цієї науки та освоєнням інновацій.
Ми з вами спільними зусиллями сьогодні визначаємо майбутнє нашої галузі і внеском Товариства у її розвиток стали нові заходи, можливості і преференції для членів Товариства, що дозволять їм отримати нові теоретичні знання та важливі практичні рекомендації, обмінятися професійною інформацією та ознайомитися з останніми розробками в офтальмології та офтальмохірургії.
Сподіваюся, що науковий та клінічний досвід, набутий учасниками цих заходів зробить значний внесок у розвиток української офтальмології та стане імпульсом до її подальшого розвитку та вдосконалення.
Я бажаю всім плідної роботи, здоров’я та добра, Перемоги та Миру!
Наталія ПАСЄЧНІККОВА
Президент ГО "Товариство офтальмологів України"
Вже з 1 січня 2024 року відбуватиметься атестація медичних сестер з урахуванням балів за заходи безперервного професійного розвитку (БПР). Це означає, що медпрацівники мають відвідувати заходи БПР, за які отримуватимуть відповідні бали.
Старий наказ МОЗ «Про підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною та фармацевтичною освітою» від 07.09.1993 № 198 вже не відповідав сучасним вимогам освітнього законодавства та тенденціям розвитку медпрацівників. Тому МОЗ затвердило Наказ № 2016, в якому затверджені положення про заходи БПР. Цей документ передбачає, що цикли спеціалізації, цикли тематичного удосконалення здійснюються закладами післядипломної освіти, структурними підрозділами з післядипломної освіти закладів фахової передвищої/вищої освіти, що здійснюють підготовку здобувачів освіти у галузі знань 22 «Охорона здоровʼя».
Інші заходи безперервного професійного розвитку проводяться відповідно до Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я.
Форма навчання може бути очною або дистанційною у теоретичній частині. Але практичні й лабораторні заняття передбачають лише особисту присутність фахівців.
Зверніть увагу на значення термінів, які вживаються в системі безперервного професійного розвитку (БПР):
1) бал БПР - одиниця вимірювання здобутих теоретичних знань та практичних навичок у процесі здійснення безперервного професійного розвитку;
2) БПР працівників сфери охорони здоров’я - безперервний процес навчання та вдосконалення професійних компетентностей працівників сфери охорони здоров’я, що дає їм змогу підтримувати або підвищувати рівень професійної діяльності відповідно до потреб сфери охорони здоров’я;
3) електронна система забезпечення БПР працівників сфери охорони здоров’я - державна інформаційно-комунікаційна система, що включає інформаційні технології, технічні і програмні засоби для обробки даних та іншої інформації щодо безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я;
4) заходи БПР - освітні заходи медичного, реабілітаційного та/або фармацевтичного спрямування, метою яких є підтримання або підвищення рівня професіоналізму і розвиток індивідуальної практики для задоволення потреб пацієнтів та оптимізації функціонування сфери охорони здоров’я;
5) особисте освітнє портфоліо - сукупність відомостей щодо персональних досягнень, проходження підвищення кваліфікації, здобуття формальної, неформальної та інформальної освіти у сфері охорони здоров’я у процесі безперервного професійного розвитку.
Медпрацівники мають відвідувати заходи БПР, за які отримуватимуть відповідні бали. Результати БПР враховуватиме атестаційна комісія під час атестації для присвоєння або підтвердження кваліфікаційної категорії або кваліфікації.
Шановні колеги!
Чекаємо ваші тези до науково-практичної конференції ЛЮТНЕВІ ЗУСТРІЧІ З ОФТАЛЬМОЛОГІЇ – 2024, яка відбудеться 1-2 лютого!
Тези повинні надсилатися українською мовою, детальніше вимоги до оформлення тез за посиланням https://www.portal.tou.org.ua/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D1%82%D0%B5%D0%B7
Матеріали конференції будуть видані у вигляді збірника тез. Розсилка електронних матеріалів конференції буде тільки авторам, чиї матеріали увійшли до збірки!
Збірнику матеріалів присвоюються індекси ISN, УДК.
Вартість опрацювання тез: 200 грн.
Прийом тез до 30 січня!
Чекаємо на вас!
Шановні колеги!
2024 рік ще тільки вступив в свої права ми вже плануємо нові звершення і готуємось до Науково-практичної конференції ЛЮТНЕВІ ЗУСТРІЧІ З ОФТАЛЬМОЛОГІЇ – 2024!
https://www.portal.tou.org.ua/lutnevi2024
Давайте разом проведемо цей захід 1-2 лютого у теплому та затишному професійному колі.
Приєднуйтесь, буде цікаво!
Вартість участі 1000 грн.
Формат онлайн.
Сертифікат з нарахуванням й0 балів БПР
Чекаємо на вас!
ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ СФЕРИ ОХОРОНИ ЗДОРОВʼЯ БУДУТЬ УДОСКОНАЛЕНІ УМОВИ ПРОХОДЖЕННЯ БЕЗПЕРЕРВНОГО ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ.
Зокрема, нормативне-правове регулювання дозволить працівникам ефективніше здійснювати свій професійний розвиток, а також впровадити функціонал електронної системи безперервного професійного розвитку. Відповідну постанову Кабінету Міністрів України за ініціативи МОЗ було ухвалено 29 вересня 2023 року.
Електронні рішення забезпечать автоматизоване отримання та збереження інформації, взаємодію з державними реєстрами, збереження даних тощо. Функціонал включатиме можливість електронної реєстрації провайдерів та заходів БПР, а також подання апеляції стосовно відмови у реєстрації. Електронна система розробляється у співпраці з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
Важливими будуть і впроваджені зміни для керівників закладів охорони здоров’я. Тепер вони матимуть змогу здійснювати безперервний професійний розвиток, що дозволить підтримувати та підвищувати їх професійну компетентність, а значить — покращувати якість надання медичної, фармацевтичної та реабілітаційної допомоги людям.
Крім цього ініційовані зміни дозволять:
- залучити нові групи працівників сфери охорони здоров’я до системи БПР. Це, зокрема, фармацевти, медичні сестри/брати, працівники з вищою немедичною освітою, що працюють у сфері охорони здоров’я, фахівці з реабілітації, у тому числі які працюють у профспілкових організаціях і громадських об’єднаннях, що провадять діяльність у сфері охорони здоров’я;
- розширити можливості для розвитку шляхом участі у нових формах заходів БПР, таких як «групи рівних». «Групи рівних» — це можливість систематично навчатися у групі з рівними за посадою колегами на базі медичного закладу. Такий підхід дозволяє навчатися на основі взаємообміну досвідом щодо дій у складних клінічних випадках, виходячи з принципів доказової медицини. Такий метод допомагає будувати професійні зв’язки з колегами та мультидисциплінарну взаємодію з метою безперервного поліпшення якості медичної допомоги;
- встановити вимоги щодо структури та змісту навчальних програм заходів БПР, що є важливою складовою забезпечення якості цих заходів.
Посилання на джерело: https://www.kmu.gov.ua/news/uriadu-ukhvalyv-rishennia-shchodo-zapusku-elektronnoi-systemy-bezperervnoho-profesiinoho-rozvytku-medykiv
Завдяки цифровізації медичної сфери ми маємо зручні інструменти, які оптимізують і дозволяють відстежувати взаємини між лікарем та пацієнтом, а також значно покращують життя як одних, так і інших. Медична реформа змінила парадигму взаємовідношень лікарів і пацієнтів. Завдяки реформі пацієнти отримали право вибору, але, разом з тим, більшу відповідальність за власне здоров’я.
18 грудня 2023 р. під головуванням міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка відбулося третє засідання офісу координації розвитку електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Створений для ефективної взаємодії партнерів та управління розвитком ЕСОЗ, цей офіс сприяє координації заходів у медичної галузі.
Засідання організоване за сприяння проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я» у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України.
Основною темою зустрічі стали підсумки 2023 р. та планування подальших заходів на наступний рік, що сприятиме вдосконаленню електронної системи охорони здоров’я та забезпечить продовження розвитку цієї важливої галузі в медичній сфері.
Протягом 2023 р. в Україні успішно реалізовано низку інноваційних цифрових проєктів у сфері електронної системи охорони здоров’я:
1. Електронні рецепти: завдяки новим сервісам можна придбати рецептурні ліки за електронним рецептом від лікаря.
2. Програма реімбурсації: пацієнти можуть отримувати імуносупресивні, знеболювальні ліки та тест-смужки для глюкометрів за електронним рецептом у межах програми реімбурсації.
3. COVID-сертифікати: можливість формування COVID-сертифікатів для пацієнтів, які отримали щеплення за кордоном.
4. Електронний облік реабілітаційних втручань: введено функціонал для обліку реабілітації з понад мільйоном записів для 125 тис. пацієнтів.
5. Електронна система управління запасами ліків та медичних виробів «e-Stock»: запущено пілотний проєкт, який планується впроваджувати протягом наступних 5 років.
6. Розширення функціоналу системи «MedData»: додано нові модулі, такі як «Гуманітарна допомога», «Вакцинація» та «Облік».
7. UNITED24: зібрано понад 1,5 млрд грн для потреб охорони здоров’я за допомогою цифрових інструментів, придбано обладнання, відновлено медичні заклади.
8. Електронна система епідеміологічного нагляду (ЕСЕН): запроваджено та розширено функціонал для ведення епідеміологічного моніторингу.
9. Цифровізація військово-лікарських комісій: розпочата робота над цифровими змінами у військово-лікарських комісіях.
10. Розвиток телемедицини: схвалено стратегію розвитку телемедицини та внесено законодавчі зміни для інтеграції телемедичних рішень у систему охорони здоров’я.
11. Модернізація державних реєстрів: процес модернізації та впровадження нових систем і реєстрів у сфері охорони здоров’я на базі «Дія.Engine».
На наступний рік заплановано розпочати ще 142 цифрових проєкти для подальшого розвитку електронної системи охорони здоров’я в Україні.
БПР-2024 МЕДСЕСТЕР, ФАРМАЦЕВТІВ ТА ПРОФЕСІОНАЛІВ У МЕДИЧНІЙ ГАЛУЗІ
Кабінет Міністрів України постановою від 14.07.2021 N 725 затвердив Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників (далі- Положення №725) .
Постанова набрала чинності 1 січня 2022 року але через воєнний стан початок застосування вимог Положення №725 було перенесено на 1 січня 2024 року
29 вересня 2023 року Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 29.09.2023 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725». Документ вдосконалює умови проходження безперервного професійного розвитку (БПР) для працівників сфери охорони здоров’я. Зокрема, нормативне-правове регулювання дасть змогу працівникам ефективніше підвищувати кваліфікацію, а також впровадити функціонал електронної системи БПР.
Ініційовані зміни дають змогу:
-
із 1 січня 2024 року впровадити обов'язковий БПР для нових груп працівників сфери охорони здоров’я: фармацевтів, медичних сестер/братів, працівників з вищою немедичною освітою, що працюють у сфері охорони здоров’я, фахівців з реабілітації, у тому числі тих, які працюють у профспілкових організаціях і громадських об’єднаннях, що провадять діяльність у сфері охорони здоров’я;
-
розширити можливості для розвитку через участь у нових формах заходів БПР;
-
встановити вимоги щодо структури та змісту навчальних програм заходів БПР з метою забезпечення їх якості.
З 2023 року в Україні діє наказ МОЗ «Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства» від 10.11.2022 № 2016 (далі — Наказ № 2016).
Вважаючи, що наказ МОЗ «Про підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною та фармацевтичною освітою» від 07.09.1993 № 198 вже не відповідає сучасним вимогам освітнього законодавства та тенденціям розвитку медпрацівників, 10 листопада 2022 року прийнято наказ МОЗ «Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства» від 10.11.2022 № 2016 (далі — Наказ № 2016). Документ набрав чинності 10 січня 2023 року.
Наказ № 2016 затверджує положення про заходи БПР та передбачає, що цикли спеціалізації, цикли тематичного удосконалення здійснюються закладами післядипломної освіти, структурними підрозділами з післядипломної освіти закладів фахової передвищої/вищої освіти, що здійснюють підготовку здобувачів освіти у галузі знань 22 «Охорона здоровʼя» (далі — заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти).
Увага! У 2023 році медсестрам і фармацевтам не потрібно набирати бали БПР, починайте тільки з 1 січня 2024 року.
Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку, що відзначається щорічно 10 листопада, є глобальною платформою для визнання ключової ролі науки в суспільстві. Цей день не лише підкреслює важливість залучення громадськості до дискусії з наукових проблем, що виникають, а й підкреслює актуальність науки в нашому повсякденному житті. Більш тісно пов'язуючи науку із суспільством, цей день покликаний інформувати громадян про наукові розробки та про ту незамінну роль, яку вчені грають у покращенні нашого розуміння нашої унікальної планети. Тема 2023 року: Зміцнення довіри до науки Роль науки у формуванні нашого колективного майбутнього може бути реалізована лише тоді, коли є довіра до науки. Саме довіра до науки стимулює розробку та застосування науково обґрунтованих рішень багатогранних проблем нашого світу. Довіра до науки – складне питання. Це впливає на те, як працюють вчені, та на те, як наука сприймається суспільством. Крім того, підвищення довіри до науки посилює науково обґрунтовані політичні рішення та підтримку суспільства у їх застосуванні. Історія та походження: Початок Всесвітнього дня в ім'я миру та розвитку можна віднести до 1999 року, коли у Будапешті відбулася Всесвітня конференція з науки. День 10 листопада, заснований на прихильності до науки та суспільства, був заснований як щорічний захід для підтвердження цілей, проголошених у Декларації про науку та використання наукових знань. З моменту проголошення ЮНЕСКО 10 листопада Всесвітнім днем в ім'я миру та розвитку в 2001 році, цей день став каталізатором численних проектів, програм та фінансування науки у всьому світі. Відзначаючи Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку, ми визнаємо невпинне значення науки у формуванні сталого суспільства.