COVID-19

01 Apr 2020

На сьогоднішній день, на жаль, офтальмологам, як і лікарям інших спеціальностей, катастрофічно може не вистачати доказової бази щодо пандемії COVID-19. На даний час йде створення консенсусів, протоколів та настанов, причому інформація оновлюється щодня, що призводить до їх швидкої зміни.

Якщо говорити про попередні епідемії, викликані теж коронавірусами, то ні при MERS-CoV ні при SARS-CoV не було описано залучення очей, хоча в сльозі методом ПЛР був виявлений вірус SARS-CoV. У свою чергу коронавірусHCoV-NL63 вперше був виявлений у немовляти з проявами бронхіоліту і кон’юнктивіту, а з 28 випадків підтвердженого HCoV-NL63 у 17% пацієнтів був присутній кон’юнктивіт. Все це виступає в сторону можливого ураження очей і при COVID-19.

Що стосується даних про ураження органу зору при COVID-19, в світі є різнорідні повідомлення щодо можливості такого. При цьому, частина джерел з такими повідомленнями не зовсім надійні. Наприклад в ЗМІ, в своєму виступі на CNN медсестра з будинку для людей похилого віку розповіла, що вона відзначала почервоніння очей у літніх пацієнтів, у яких в подальшому розвивався COVID-19.

У статті, опублікованій в Journalofmedicalvirology з 30 пацієнтів COVID-19 у одного були симптоми кон’юнктивіта. Також у цього пацієнта визначився вірус методом ПЛР в секреті кон’юнктиви. Автори розглядають це як свідчення того, що SARS-CoV-2 може інфікувати кон’юнктиву і викликати кон’юнктивіт, а вірусні частинки присутні в очному секреті. В іншому дослідженні (проведеному в 30 лікарнях по всьому Китаю), опублікованому в ThenewEnglandjournalofmedicine, дослідники відзначали гіперемію кон’юнктиви у 9 з 1099 пацієнтів (0,8%) з лабораторно підтвердженим COVID-19. У звіті «ReportoftheWHO-ChinaJointMissiononCoronavirusDisease 2019 (COVID-19)» заснованому на 55924 лабораторно підтверджених випадків, у переліку ознак і симптомів все ж зазначено почервоніння очей, хоча і на останньому місці за частотою (0,8 %)середіншихсимптомів.

Вочевидь, вищевикладене не можна ігнорувати, не дивлячись на різні рівні доказовості і невелику кількість досліджень.

Тому в нинішній ситуації пандемії COVID-19, з нашої точки зору, при зверненні до офтальмолога пацієнта з ін’єкцією кон’юнктиви і симптомами кон’юнктивіту, пацієнта варто розглядати, як можливо інфікованого COVID-19. Відповідно медичні працівники повинні вжити всіх рекомендованих заходів, включаючи сувору гігієну рук та захист оголених слизових оболонок, включаючи носіння захисних окулярів та масок для обличчя. Бажано проводити огляд на щілинний лампі з захисним щитком. Якщо пацієнт змушений очікувати прийому, його слід розмістити окремо від інших пацієнтів, для зменшення ризику інфікування. У пацієнта треба зібрати анамнез стосовно подорожейта сімейний анамнез, з’ясувати про можливі попередні контакти з інфікованими. Також треба з’ясувати чи є системні скарги, такі як лихоманка, кашель, біль у грудний клітині, біль у горлі, утруднення дихання, розлади травної системи.

При виявленні будь якої зі скарг та позитивному анамнезі треба діяти згідно наказу МОЗ №722 від 28.03.2020 та спрямувати пацієнта на подальше дообстеження на COVID-19.

Використані літературні джерела:

1. Ji-PengOliviaLi. NovelCoronavirusdisease 2019 (COVID-19): Theimportanceofrecognisingpossibleearlyocularmanifestationandusingprotectiveeyewear /Ji-PengOliviaLi,DennisShunChiuLam,YouxinChen,DanielShuWeiTing // Br J Ophthalmol March 2020 Vol 104 No 3. – P. 297-298

2. Jianhua Xia MM. Evaluation of coronavirus in tears and conjunctival secretions of patients with SARS?CoV?2 infection /Jianhua Xia MM  Jianping Tong MD Mengyun Liu MM Ye Shen MD DongyuGuo MD // Journal of medical virology , -26 February 2020 https://doi.org/10.1002/jmv.25725

3. W. Guan, Z. Ni, Yu Hu, W. Liang, C. Ou, et al. Clinical Characteristics of Coronavirus Disease 2019 in China // The new england journal of medicine. This article was published on February 28, 2020, and last updated on March 6, 2020, at NEJM.org. DOI: 10.1056/NEJMoa2002032

4. https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf